Site icon Спортивка

Хто володіє клубами другої ліги: пастор, ексочільник ТЦК, голова компанії Суркісів

Стало відомо, кому належать клуби найнижчого професійного дивізіону.

Сайт «Tribuna.com» публікує другий текст з серії про власників футбольних клубів ПФЛ. Першим був матеріал про людей, які володіють командами в першій лізі.

Тепер черга другої ліги, в якій, окрім дублів клубів з прем’єр-ліги («Рух», «Полісся», «Колос», «Олександрія», «Ворскла») та Першої ліги («Нива» Т, «Металіст 1925»), виступає 13 оригінальних команд.

«Вільхівці»

Футбольний клуб-новачок ПФЛ в юридичній площині є громадською організацією під крилом Вільховецької сільської громади, що на Закарпатті, яку очолює президент «Вільхівців» Михайло Цірик. Він же має власний бізнес у сфері торгівлі деревиною та будматеріалами. Поза тим засновниками організації є колишній головний тренер команди Юрій Бучок, а також колишні депутати місцевої сільради: Василь Демида, Василь Чонка та Михайло Токар.

«Гірник-Спорт»

Період керівництва Петра Каплуна закінчився у 2021-му році, коли клуб з Горішніх Плавнів очолив Віталій Мʼякінін. Це місцевий підприємець, що має бізнес різного спрямування: монтаж систем опалення/кондиціонування/водопроводу, виробництво одягу, торгівля хімпродуктами, автошкола, ткацьке виробництво, торгівля електроенергією, агентство нерухомості. Частина цього бізнесу входить у сферу впливу родини ексголови КМДА Олександра Попова, який виріс у Горішніх Плавнях.

Поза тим «Гірник-Спорт», судячи з його офіційного сайту, продовжує отримувати підтримку від групи компаній Ferrexpo Костянтина Жеваго, власника полтавської «Ворскли». Принаймні клуб продовжує вказувати бренд своїм спонсором.

«Куликів-Білка»

Власника ще одного клубу-новачка ПФЛ, який представляє однойменні села-сусіди на Львівщині (Куликів та Верхня Білка) звати Мирон Остапчак. Це місцевий агробізнесмен, який спеціалізується на розведенні свиней, виробництві мʼяса та торгівлі нерухомістю. На чолі клуба разом з Остапчуком ще один тутешній підприємець (вантажний автотранспорт, торгівля нерухомістю) Олександр Ролько, який є віцепрезидентом «Куликова-Білки».

«Локомотив»

Клуб є громадською організацією під опікою «Укрзалізниці», хоча в держпідприємстві наголошують, що ФК не входить в їхню структуру. Керує «Локомотивом» Олександр Єгоров, який запевняє, що доросла команда клубу, під брендом якого діє також дитяча академія, фінансується виключно коштами спонсорів та меценатів. Грошей «Укрзалізниці» тут нема – хоча саме її лого розміщене на футболках команди.

Єгоров, окрім того, що має досвід роботи безпосередньо в структурі «Укрзалізниці», також є власником футбольного агентства «Футбол Пленет». Разом з Олександром засновником ГО «Локомотив» є дехто Сергій Дубчак, але більше про його персону з’ясувати не вдалось.

«Нива-В»

Одноосібним бенефіціаром ТОВ «Спортивно-футбольний клуб Нива-В» є Артур Загорулько. Це футболіст цього клубу, який є вихованцем «Шахтаря» та пограв за такі команди, як «Зоря», «Маріуполь», «Ворскла» та «Олімпік». Як він, будучи гравцем, став власником «Ниви»? Якщо коротко, то завдяки своєму тестю, вінницькому магнату Володимиру Барцьосю. За словами Артура, він й допомагає клубу фінансово, хоч і не є його власником по факту. Президентом «Ниви» В став 27-річний футболіст: грав з Маліновським, пробував себе в УПЛ, одружений на доньці вінницького олігарха У самого Загорулька зареєстрованого бізнесу немає.

«Пробій»

Цьогорічний новачок Ддугої ліги з міста Городенка, що на Франківщині, юридично є громадською організацією. Її керівник та президент – Віталій Шевага. Це місцевий бізнесмен, який займається торгівлею харчових продуктів. Також клубу фінансово допомагають тутешні влада та спонсори, що немов підтверджує самоназву «народна команда». При цьому у клубу «Пробій» є також почесний президент, яким на офіційному сайті команди вказаний Володимир Ярмошук. Це колишній очільник обласного ТЦК та СП Франківщини, який пішов з посади торік.

«Реал Фарма»

Власником одеського клубу є найстаріший чинний футболіст України Микола Лиховидов. Йому 58 років, нещодавно він забив свій дебютний гол. Назва клубу вказує на характер бізнесу Лиховидова. Це торгівля фармацевтичними товарами під брендом мережі одеських аптек «Реал Фарм».

«Ревера 1908»

Ще один новачок на карті професійних клубів України, також з Франківщини. Команда представляє обласний центр, де ще в першій половині минулого століття існував колектив з назвою «Ревера». Бенефіціаром клубу є Олександр Бубен. Це голова правління «Прикарпаттяобленерго», що входить в групу компаній братів Суркісів. Також це віцепрезидент футзального клубу «Ураган» з Франківська. У Бубена є свій будівельний та ресторанний бізнес, а ще він співвласник місцевого телеканалу «402». В минулому депутат міськради Івано-Франківська.

«Скала 1911»

У клубу зі Стрия два бенефіціари. Це Роман Рибчинський та Володимир Бурій. Роман є місцевим підприємцем, який має власну справу в агросекторі, а також займається здачею в оренду нерухомості.

Володимир – це також підприємець (торгівля харчовими продуктами, ремонт автотранспорту) та паралельно депутат міськради Стрия, яка теж фінансує футбольний клуб. Для цього у «Скали 1911» є інша юридична особа, а саме однойменна громадська організація.

На 2024-й рік з міського бюджету на клуб виділили 6.2 млн грн. Ця сума становить дві третини всіх бюджетних коштів, виділених на «Скалу 1911» за три попередні роки. Клуб відродився з приходом на посаду нинішнього мера Стрия Олега Канівця.

«Тростянець»

Клуб із майже прикордонного міста на Сумщині є комунальним. Місцева міська рада фінансує його з моменту створення у 2021 році, й на цей рік виділила на «Тростянець» 9.5 млн грн. Керівником комунального підприємства є Іван Шевченко, який раніше очолював інші комунальні установи міста спортивного характеру. Натомість віцепрезидентом клубу є син міського голови Юрія Бови Руслан.

«Ужгород»

Бенефіціарами клубу є подружжя Рудольфа та Катерини Балажинець. Ситуація чимось нагадує першолігову «Юксу», якою теж володіє подружня пара Лесніків. Як і Лесніки, Балажинці теж є глибоко християнською парою – принаймні на це вказує те, що вони є співзасновниками благодійного фонду «Сімʼя Христа», а також активними волонтерами.

Ба більше, в профілі Рудольфа в інстаграмі вказано, що він також є пастором церкви під назвою «Сімʼя Христа». А в профілі в фейсбуці – що він також є тренером «Миная». А ще Балажинець називає себе власником туристичного агентства Family Travel в Ужгороді. При цьому, за даними аналітичної системи YouControl, у нього немає зареєстрованого бізнесу, якщо не вважати таким футбольний клуб «Ужгород». За словами директора клубу Вадима Дьордя, інвесторами «Ужгорода» є американська благодійна організація «Сім’я Христа Інтернешнл».

«Чайка»

Президентом клубу є Олександр Нігруца – підприємець з Петропавлівської Борщагівки під Києвом, який займається будівельним бізнесом та орендою нерухомості. А ще Олександр є депутатом Київської обласної ради.

Разом з Нігруцою засновниками ГО «Спортивний клуб Чайка» є Олексій Кодебський (колишній голова селищної ради, якого активісти підозрювали в незаконних землевиділеннях), Сергій Мартюк (партнер по бізнесу Нігруци) та Анатолій Яцеленко (тут цікавіше – це працівник Національного інституту проблем міжнародної безпеки, що підпорядкований РНБО).

«Чернігів»

Бенефіціарами клубу є сім’я Синиць: брати Юрій та Микола, а також їхній батько Юрій. Синиці займаються бізнесом у сфері зоотоварів та зоопослуг, де працюють під брендом Collar. Але є одне але.

За даними аналітичної системи YouControl, Юрій Синиця-молодший є бенефіціаром ТОВ «Гігві» (бренд аксесуарів для тварин) разом з громадянином Росії Костянтином Поляковим. Співзасновником цього товариства є російська компанія «Гігві», яка працює на тамтешньому ринку аксесуарів для тварин. Її співзасновником також є Костянтин Поляков. Синиці знані в Чернігові як футбольні ентузіасти та організатори змагань з футболу.

0